2019 OFFICIAL CIFF SELECTIONS

Features, Shorts, Music Videos & Screenplays - in alphabetical order.
10 SYLLABLES
Dir. Emily Skyle-Golden
Short Film Program #8
Saturday, July 27th
5:30 p.m. - 7:30 p.m.
15 DOWN
Dir. Mike Hayhurst
Short Films Program #4
Friday, July 26th
5:45 p.m. - 7:45 p.m.
3 DAYS
Dir. Julie Sharbutt
Short Films Program #1
Thursday, July 25th
9:30 p.m. - 11:30 p.m.
40 MINUTES OVER MIAMI
Dir. Michael Feld, Josh Covitt
Short Films Program #8

Saturday, July 27th

5:30 p.m - 7:30 p.m.

ABOVE THE HIDING
Dir. Bryon Evans
Short Film Program #6 Music
Friday, July 26th
11:00 p.m. - 2:00AM a.m.
ADINA E - CHANGING
Dir. Yoni Goodman 
Short Film Program #6 Music
Friday, July 26th
11:00 p.m. - 2:00 a.m.
ALERT
Dir. Marcus Støren 
Short Film Program #9 
Sunday, July 28th
11:15 a.m. - 1:15 p.m.
ALL I SEE IS THE FUTURE
Dir. Nancy Dionne
Short Film Program #2 
Friday, July 26th
11:15 a.m. - 1:15 p.m.
ANAMNESIS
Dir. Vincent Moran
Short Film Program #11 
Sunday, July 28th
6:00 p.m. - 8:00 p.m.
AROUND THE SUN
Dir. Oliver Krimpas
Feature Film Two 
Friday, July 26th
1:30 p.m. - 3:15 p.m.
AUGUST IN THE CITY
Dir. Christie Conochalla
Short Film Program #7 
Saturday, July 27th
1:30 p.m. - 3:30 p.m.
BAD PEOPLE
Dir. Giorgi Tavartkiladze
Short Film Program #3 
Friday, July 26th
3:30 p.m. - 5:30 p.m.
BAD TRASH
Dir. Stephanie Franz
Short Film Program #1 
Thursday, July 25th
9:30 p.m. - 11:30 p.m.
BE A BEAR - ABOUT LINKS
Dir. Duccio Parisini 
Short Film Program #6 Music 
Friday, July 26th
11:00 p.m. - 2:00 a.m.
BERTIE
Dir. Garry Crystal
Short Film Program #14 
Sunday, July 28th
1:30 p.m. - 3:30 p.m.
BLACK STAR RISING
Writer:  Doug Williams 
Table Reading 
Sunday, July 28th
3:45 p.m. - 5:45 p.m.
BREATHE
Dir.Mitch Yapko
Short Film Program #1 
Thursday, July 25th
9:30 p.m. - 11:30 p.m.
BUT FIRST...
Dir.Erin Brown Thomas
Short Film Program #8 
Saturday, July 27th
5:45 p.m. - 7:45 p.m.
CATCH & RELEASE
Dir. Laurie Colbert, Dominique Cardona
Feature Film 
Saturday, July 27th
11:15 a.m. - 1:15 p.m.
CAUGHT IN THE SPIDERS WEB
Dir.Andrew Arguello, Theresa Morin 
Short Film Program #11 
Sunday, July 28th
6:00 p.m. - 8:00 p.m.
CHLOE 'TWO FINGERS'
Writer:  Lisa Tedesco 
Table Reading 
Sunday, July 28th
3:45 p.m. - 5:45 p.m.
COLLAR
Dir. Russ Emanuel 
Short Film Program #9 
Sunday, July 28th
11:15 a.m. - 1:15 p.m.
COMPARTMENTALIZATION STORAGE FACILITY 
Dir. Eliaz Rodriguez 
Short Film Program #7 
Saturday, July 27th
1:30 p.m. - 3:30 p.m.
CRUNCH EP.1
Dir.Brad Vance 
Short Film Program #11 
Sunday, July 28th
6:00 p.m. - 8:00 p.m.
CURTAINS
Dir.Gar Hoover 
Short Film Program #7 
Saturday, July 27th
1:30 p.m. - 3:30 p.m.
DOG YEARS
Dir. Jason Harris
Short Films Program #4
Friday, July 26th
5:45 p.m. - 7:45 p.m.
DOUCHEAHOLICS
Dir. Sean McCarthy
Short Films Program #4,7,9

T-Bag - Friday, July 26th 5:45 p.m.

D'Angela - Saturday, July 27th 1:30 p.m.

Ted - Sunday, July 28th 11:15 a.m.

DRIP
Dir. Jillian Cantwell 
Short Film Program #1 
Thursday, July 25th
9:30 p.m. - 11:30 p.m.
EARS
Writer:  Ryan Costello 
Table Reading 
Sunday, July 28th
3:45 p.m. - 5:45 p.m.
eDISHARMONY
Writer:  Lorraine Portman 
FINALIST SCREENPLAY
FAMILY
Dir. David L Bradburn
Short Films Program #4
Friday, July 26th
5:45 p.m. - 7:45 p.m.
FIVE STAR
Dir.Ollie Wolf
Short Film Program #8 
Saturday, July 27th
5:45 p.m. - 7:45 p.m.
FUN FACTORY
Dir. Lisa Brooke Hansen, Even Hafnor
Short Film Program #10 
Sunday, July 28th
1:30 p.m. - 3:30 p.m.
GAME
Dir.Jeannie Donohoe
Short Film Program #8 
Saturday, July 27th
5:45 p.m. - 7:45 p.m.
GENEALO-JEFF
Dir.Eric West 
Short Film Program #11 
Sunday, July 28th
6:00 p.m. - 8:00 p.m.
GILTRUDE'S DWELLING
Dir.Jeremy Lutter
Short Film Program #5 
Friday, July 26th
9:00 p.m. - 11:00 p.m.
GINGERBREAD
Dir. Kendell Courtney Klein
Short Film Program #3 
Friday, July 26th
3:30 p.m. - 5:30 p.m.
GOODBYE CHINA
Dir. Paolo Zialcita
Short Film Program #2 - Docs
Friday, July 26th
11:15 a.m. - 1:15 p.m.
GROW OLD
Dir. Mike Sorrentino
Short Film Program #6 - Music
Friday, July 26th
11:00 p.m. - 2:00 a.m.
GUEST OF HONOR
Dir. Lisa Belcher
Short Film Program #7
Saturday, July 27th
1:30 p.m. - 3:30 p.m.
HONK FOR JESUS
Dir.Adamma Ebo
Short Films Program #4
Friday, July 26th
5:45 p.m. - 7:45 p.m.
HOW CAN I TELL YOU
Dir. Barbara Creutz
Short Film Program #6 -Music
Friday, July 26th
11:00 p.m. - 2:00 a.m.
I'M SORRY
Dir. David L Bradburn
Short Films Program #4
Friday, July 26th
5:45 p.m. - 7:45 p.m.
INFLATIO
Dir. Bryon Evans
Short Film Program #1 
Thursday, July 25th
9:30 p.m. - 11:30 p.m.
LABORATORY CONDITIONS
Dir. Jocelyn Stamat
Opening Night
Thursday, July 25th
7:00 p.m. - 9:15 p.m.
Movies in the Park Screening
Friday, July 26th
9:00 p.m. - 11:00 p.m.
iRONY
Dir. Radheya Jegatheva
Short Films Program #4
Friday, July 26th
5:45 p.m. - 7:45 p.m.
IT'S BIG
Dir. Cris Graves
Short Film Program #7
Saturday, July 27th
1:30 p.m. - 3:30 p.m.
LAST OF THE BURLY GIRLS
Writer:  John Pisano-Thomsen
Table Reading 
Sunday, July 28th
3:45 p.m. - 5:45 p.m.
LIZZY...FROM TULSA
Writer: Josh Hope
Table Reading 
Sunday, July 28th
3:45 p.m. - 5:45 p.m.
LOVE POSSIBLY
Dir.Michael Boccalini, Che Grant
Feature Film 
Saturday, July 27th
3:45 p.m. - 5:30 p.m.
MAS QUE PAN 
Dir.Karina M Gonzalez
Short Film Program #2 - Docs
Friday, July 26th
11:15 a.m. - 1:15 p.m.
MEANWHILE
Writer: Sean Patrick Leonard
SHORT SCREENPLAY
FINALIST
MICKEY HARDAWAY
Writer: Marcellus Cox
Table Reading 
Sunday, July 28th
3:45 p.m. - 5:45 p.m.
MID 30'S MARTYR
Dir. Eliaz Rodriguez 
Short Film Program #9 
Sunday, July 28th
11:15 a.m. - 1:15 p.m.
MISCREANT
Dir. Rocky Ramsey
Short Film Program #10 
Sunday, July 28th
1:30 p.m. - 3:30 p.m.
MOON RABBIT
Dir. Kae Ho
Short Film Program #3 
Friday, July 26th
3:30 p.m. - 5:30 p.m.
NEXT DOOR
Dir.  Brittany Benjamin
Short Film Program #9 
Sunday, July 28th
11:15 a.m. - 1:15 p.m.
NO. 89
Dir. Freddy Carter
Short Film
Saturday, July 27th
3:45 p.m. - 5:30 p.m.
NORA EPHRON GOES TO PRISON
Dir. Hannah Elless
Short Film Program #9 
Sunday, July 28th
11:15 a.m. - 1:15 p.m.
NOSEBLEED
Dir. Nick Gapp
Short Film Program #11 
Sunday, July 28th
6:00 p.m. - 8:00 p.m.
OAKLAND
Writer: Andrew Koponen
Table Reading 
Sunday, July 28th
3:45 p.m. - 5:45 p.m.
ODD BIRD
Writer: Katy Dore
Table Reading 
Sunday, July 28th
3:45 p.m. - 5:45 p.m.
OH BOY!
Dir. Loring Murtha
Short Film Program #9 
Sunday, July 28th
11:15 a.m. - 1:15 p.m.
OUR FATHER'S CABIN
Dir. Jon Olav Stokke
Short Film Program #3 
Friday, July 26th
3:30 p.m. - 5:30 p.m.
PASSIVE AGRESSIVE DADS
Dir. Jim Picariello
Short Film Program #10 
Sunday, July 28th
1:30 p.m. - 3:30 p.m.
POSSESSIONS
Dir. Zeke Farrow
Short Film Program #1 
Thursday, July 25th
9:30 p.m. - 11:30 p.m.
PINGING
Writer: Jacob Lowder
Table Reading 
Sunday, July 28th
3:45 p.m. - 5:45 p.m.
PRISBROS - GOODBYE
Dir. Hunter Moranville, Ryan King
Short Film Program #6 -Music
Friday, July 26th
11:30 p.m. - 12:30 a.m.
PROPOLIS, PART 7
Dir. Patricia Beckmann Wells
Short Film Program #10 
Sunday, July 28th
1:30 p.m. - 3:30 p.m.
RED
Dir. Alexander Stephens 
Short Film Program #6 Music 
Friday, July 26th
11:30 p.m. - 12:30 a.m.
RELATIONSHIP DELI
Dir.Ian Van der Werff
Opening Night
Thursday, July 25th
7:00 p.m. - 9:15 p.m.
Movies in the Park Screening
Friday, July 26th
9:00 p.m. - 11:00 p.m.
REPRESENTATIVE
Dir. Kelly Wittenberg
Short Film Program #11 
Sunday, July 28th
6:00 p.m. - 8:00 p.m.
Reyna Latina 
Dir. Taylor Caldwell
Short Film Program #2 - Docs
Friday, July 26th
11:15 a.m. - 1:15 p.m.
RICK THUNDER in...
LOOK BACK TOMORROW
Dir. Jason Harris
Short Film Program #11 
Sunday, July 28th
6:00 p.m. - 8:00 p.m.
Robot Will Protect You
Dir.Nicola Piovesan
Short Film Program #8 
Saturday, July 27th
5:45 p.m. - 7:45 p.m.
Rock Paper Scissors
Dir. Brian Lawes
Short Film Program #5 
Friday, July 26th
9:00 p.m. - 11:00 p.m.
Rubicon Road
Dir. Ben Wolan
Short Film Program #7
Saturday, July 27th
1:30 p.m. - 3:30 p.m.
Sac de Merde
Dir. Greg Chwerchak 
Opening Night
Thursday, July 25th
7:00 p.m. - 9:15 p.m.
Short Films Program #8
Saturday, July 27th
5:45 p.m. - 7:45 p.m.
Silver Girls
Dir. Mike Breen
Short Film Program #10 
Sunday, July 28th
1:30 p.m. - 3:30 p.m.
Snaggletooth
Dir. Colin Bishopp
Short Film Program #1 
Thursday, July 25th
9:30 p.m. - 11:30 p.m.
Sorry, Not Sorry
Dir. Monique Sorgen
Short Films Program #4
Friday, July 26th
5:45 p.m. - 7:45 p.m.
SPARKY by molly BANG
Dir. Mahesh Madhav, Colin Zeal
Short Film Program #6 -Music
Friday, July 26th
11:00 p.m. - 2:00 a.m.
Stop
Dir. Steven DeGennaro
Short Films Program #8
Saturday, July 27th
5:45 p.m. - 7:45 p.m.
Sunrise
Dir. Sean Patrick Leonard
Short Film Program #3 
Friday, July 26th
3:30 p.m. - 5:30 p.m.
Sylvia
Dir. Richard Prendergast
Short Film Program #5 
Friday, July 26th
9:00 p.m. - 11:00 p.m.
Tacos for [Redacted]
Dir. Emily Skyle-Golden
Short Films Program #4
Friday, July 26th
5:45 p.m. - 7:45 p.m.
Tarrant County
Dir. Ross Kagan Marks
Short Film Program #10 
Sunday, July 28th
1:30 p.m. - 3:30 p.m.
The Anarchists' Picnic
Dir. Lucia Starbuck
Short Film Program #11 
Sunday, July 28th
6:00 p.m. - 8:00 p.m.
The Answer
Dir. Steven Dickson
Short Film Program #6 -Music
Friday, July 26th
11:00 p.m. - 2:00 a.m.
 
The Desecrated
Dir. John Gray
Short Film Program #1 
Thursday, July 25th
9:30 p.m. - 11:30 p.m.
 
The Dirty Blonde
Writer: Sven James Robinson
Table Reading 
Sunday, July 28th
3:45 p.m. - 5:45 p.m.
The Encounter
Dir. Thomas DeCarlo
Short Film Program #9 
Sunday, July 28th
11:15 a.m. - 1:15 p.m.
The Encounter (Feature Script)
Writer: Thomas DeCarlo
SHORT SCREENPLAY
FINALIST
The Great Unknown
Dir.  Anna Jones
Opening Night
Thursday, July 25th
7:00 p.m. - 9:15 p.m.
Short Film Program #5
Friday, July 26th
9:00 p.m. - 11:00 p.m.
The Interview
Dir. Nate Duncan
Short Film Program #9 
Sunday, July 28th
11:15 a.m. - 1:15 p.m.
The Last Herd
Dir. Joseph Flannery
Short Film Program #10 
Sunday, July 28th
1:30 p.m. - 3:30 p.m.
The Mortality Game
Writer:  Ed Vela
Table Reading 
Sunday, July 28th
3:45 p.m. - 5:45 p.m.
 
The Orchestra
Dir. Curtis Matzke
Short Film Program #1 
Thursday, July 25th
9:30 p.m. - 11:30 p.m.
The Party
Writer: Jesse McCloskey, Quinton Bunk
Table Reading 
Sunday, July 28th
3:45 p.m. - 5:45 p.m.
 
The Premonition
Dir. James Ersted
Short Film Program #1 
Thursday, July 25th
9:30 p.m. - 11:30 p.m.
The Red Stuff
Writer: Brad Vance
Table Reading 
Sunday, July 28th
3:45 p.m. - 5:45 p.m.
The Replacement
Dir.Sean Miller
Short Film Program #8 
Saturday, July 27th
5:45 p.m. - 7:45 p.m.
The Rider
Dir. Ryan Stevenson
Short Film Program #7
Saturday, July 27th
1:30 p.m. - 3:30 p.m.
The Scorpion's Tale
Dir. Jhosimar Vasquez
Short Films Program #4
Friday, July 26th
5:45 p.m. - 7:45 p.m.
The Silo
Writer: Talie Melnyk
Table Reading 
Sunday, July 28th
3:45 p.m. - 5:45 p.m.
The Sleepover
Dir. Gregory Bayne
Short Film Program #3 
Friday, July 26th
3:30 p.m. - 5:30 p.m.
Thirsty Eyes - 838
Dir. Ioan Gavriel
Short Film Program #6 -Music
Friday, July 26th
11:00 p.m. - 2:00 a.m.
This Side Has Dreams Too
Dir. Spencer Rabin
Short Film Program #2 - Docs
Friday, July 26th
11:15 a.m. - 1:15 p.m.
The Traffic Separating Device
Dir. Johan Palmgren
Short Film Program #2 - Docs
Friday, July 26th
11:15 a.m. - 1:15 p.m.
The Unthinkable
Dir. Victor Danell
Feature Film #3
Friday, July 26th
8:00 p.m. - 10:30 p.m.
Three Days in the Hole 
Dir. Candice Carella 
Short Film Program #3 
Friday, July 26th
3:30 p.m. - 5:30 p.m.
Turtle
Dir. Matt Kenchington
Short Film Program #9 
Sunday, July 28th
11:15 a.m. - 1:15 p.m.
Two Guns
Dir. Stig Regan
Short Film Program #11 
Sunday, July 28th
6:00 p.m. - 8:00 p.m.
Woodfish : Damn Thang
Dir. Ernst Bernard
Short Film Program #6 -Music
Friday, July 26th
11:00 p.m. - 2:00 a.m.
Violette Hayes: A True Story
Writer: Giancarlo Fusi
Table Reading 
Sunday, July 28th
3:45 p.m. - 5:45 p.m.
You Move Me
Dir. Gabriel Bienczycki
Short Film Program #6 -Music
Friday, July 26th
11:00 p.m. - 2:00 a.m.
Watch Room
Dir. Noah Wagner
Short Film Program #5 
Friday, July 26th
9:00 p.m. - 11:00 p.m.
Your Eyes, Will I Ever
Dir. Félicien Colmet Daâge
Short Film Program #6 -Music
Friday, July 26th
11:00 p.m. - 2:00 a.m.
Will "The Machine"
Dir. Kent Lamm
Opening Night
Thursday, July 25th
7:00 p.m. - 9:15 p.m.
Short Films Program #5
Friday, July 26th
9:00 p.m. - 11:00 p.m.
Cordillera International Film Festival 
100 N Arlington Ave
Suite 23-0
Reno, NV 89501
info@ciffnv.org
775-476-2793
  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle
  • Instagram - White Circle

@2017 Cordillera Film Collective